مقالات

سگمنت سرمته کرگیری

توضیحاتی در مورد سگمنت کرگیری و جوشکاری آن

سگمنت عضوی از مته کرگیری است که با انواع جوشکاری به انتهای مته کرگیری متصل شده است که وظیفه اصلی برش و پیشروی مته در بدنه جسم بتن یا سنگ و … به عهده این عضو می باشد. کیفیت این سگمنت ها وابسته به پارامترهای زیادی می باشد که تغییری اندک در هریک از این متغیر ها تغییری بسیار محسوس روی خواص سگمنت اعم از سرعت برش و متراژ برش ایجاد خواهد کرد. برخی از این متغییر ها عبارتند از فشار پرس، دمای پرس و نسبت مواد اولیه مخلوط شده .

سگمنت کرگیری
فروش سگمنت کرگیری

با توجه به گفته های بالا تولید این سگمنت ها امری تخصصی است که به میزان زیادی از تجربه و دانش فنی نیاز دارد. به عنوان مثال چنانچه مشکلی در سیستم هیدرولیک پرس ایجاد شود و اپراتور پرس از این اشکال بی اطلاع باشد، با کاهش فشار، سگمنت های تولید شده، سگمنت های بی کیفیتی خواهد بود که تولید کننده ناچار به دور ریختن آن ها ( با فرض رعایت اخلاق کاری ) خواهد بود که با توجه به این که حجم عمده ای از سگمنت های الماسه موجود در بازار کشورمان از کشور چین وارد میشوند، فروخته شدن این دست سگمنت های بی کیفیت به وارد کننده های ایرانی به کرات اتفاق افتاده است که تا حال تعداد قابل توجهی از این مته های کرگیری با سگمنت های بی کیفیت برای برش و جوشکاری مجدد سگمنت  به مجموعه IRANCORECUT ارجاع داده شده است. گذشته از متغیر های دخیل در پروسه تولید این سگمنت های الماسه اعم از دما و فشار و … کیفیت مواد اولیه بکار گرفته شده در تولید این محصول نیز به شدت بر کیفیت برش سگمنت ها حین عملیات کرگیری تاثیر خواهد گذاشت. لازم به توضیح است که دو مولفه سرعت برش و متراژ نهایی برش سگمنت ها که دو مولفه اصلی در بیان کیفیت این محصول می باشند با یکدیگر رابطه ای به شدت معکوس دارند و با بالا بردن یکی دیگری به شدت افت خواهد کرد. به عنوان نمونه اگر حین تولید نسبت اختلاط مواد اولیه در جهت بیشتر کردن سرعت برش سگمنت ها تغییر داده شود، این تغییر باعث کاهش شدید متراژ نهایی برش در این سگمنت ها خواهد شد که عکس این حالت نیز محتمل می باشد. با توجه به این نکته برای تامین منظور های مختلف در تولید سگمنت های کرگیری معمولا یا سرعت یا متراژ برش و یا  در حالت ایده آل هر دو مد نظر قرار میگیرند. به عنوان مثال یک استادکار تاسیسات که روزانه ۴ یا ۵ عدد کرگیری برای عبور لوله های تاسیسات انجام می دهد، سرعت چندان برای او مولفه تعیین کننده ای نخواهد بود و از سگمنت هایی که خریداری می کند معمولا انتظار سرعت قابل قبول و تعداد کرگیری های بالا را خواهد داشت و بر عکس یک پیمانکار کرگیری که انتظار انجام تعداد کرگیری زیاد در حداقل زمان ممکن را دارد به دنبال سگمنت های با سرعت بالا حتی با متراژ برش پایین خواهد بود ( به علت اجتناب از هزینه های بالای نیروی انسانی و طولانی شدن زمان انجام کار ). در هر صورت مصرف کننده سگمنت های مته های کرگیری باید با توجه به نوع کار خود اقدام به انتخاب سگمنت مناسب بنماید.

سگمت کرگیری
سگمنت کرگیری با متراژ برش بالا

گذشته از کیفیت تولید، دومین مرحله در تهیه مته کرگیری با کیفیت قابل قبول بخش اجتناب ناپذیر جوشکاری سگمنت به بدنه مته کر می باشد. بسیار پیش آمده که در تماس های مشتریان با IRANCORECUT سوال می شود که بهترین نوع جوش برای جوشکاری سگمنت کدام روش جوشکاری است؟جوش با سیم نقره؟ جوش با سیم برنجی؟ جوش برقی یا جوش با شعله؟ و همیشه پاسخ ما ثابت است.: جوشی خوب است که فارغ از نوع متریال یا روش جوشکاری، خوب اجرا شده باشد! به عنوان مثال جوش برنجی که خوب اجرا شده باشد بهتر از جوش نقره ای است که بد اجرا شده باشد و بر عکس آن نیز صادق می باشد . لازم به توضیح است مهارت فرد جوشکار در کیفیت نهایی جوش سگمنت نقش حیاتی خواهد داشت و همچنین باید به این نکته نیز توجه داشت که جوشکار ها معمولا در یک رشته خاص از جوشکاری مهارت کسب می نمایند و از یک جوشکار آرگون نباید انتظار داشت جوش با کیفیت الماس سرمته کرگیری انجام دهد.

توصیه میشود پیمانکاران برش بتن و کرگیری و همچنین پیمانکاران پروژه های تاسیساتی که مصرف مته کرگیر بالایی دارند اقدام به خرید لوازم جوشکاری سگمنت ( موجود در IRANCORECUT ) و اخذ آموزش های لازم بنمایند تا هم در وقت و هم در هزینه ها صرفه جوئی قابل ملاحظه ای حاصل نمایند. پیرو توضیحات بالا به برخی مواردی که حین جوشکاری سگمنت کرگیری باید به آن ها توجه شود اشاره می شود:

سگمنت کرگیری
سگمنت کرگیری با سرعت برش بالا

– مجموعه IRANCORECUT با تکیه بر سالها تجربه در زمینه پیمانکاری برش بتن و کرگیری و همچنین واردات و فروش مته وسگمنت های کرگیری آمادگی دارد تا آموزش های لازم برای جوشکاری سگمنت را به همراه تامین لوازم لازم به مشتریان محترم ارائه نماید.

یکی از مهمترین مواردی که حین جوشکاری سگمنت باید مورد توجه قرار بگیرد اجتناب از دادن حرارت بیش از حد به سگمنت یا over heat آن است. over heat کردن سگمنت کرگیری حین جوشکاری می تواند خواص اولیه سگمنت تولید شده را از لحاظ سرعت و متراژ به شدت تحت تاثیر قرار دهد و سگمنتی با کیفیت بالا را به سگمنتی بی کیفیت تبدیل کند.

دیگر نکته ای که باید حین جوشکاری سگمنت های سرمته کرگیری رعایت شود رعایت خم سگمنت با توجه به قطر مته کرگیری می باشد که عدم رعایت این مورد باعث سایش بیرون زدگی های سگمنت ها از محیط دایره مقطع مته و اتلاف حجم سگمنت و کاهش سرعت برش و عمر سگمنت خواهد شد. لذا استفاده از سگمنت های الماسه با خم منطبق بر محیط مته کرگیری از فاکتور های مهم در ارتباط با جوشکاری سگمنت خواهد بود.

عملیات جوشکاری سگمنت کرگیری عملیاتیست با جزئیات زیاد که نیاز به مهارت و دانش فنی کافی دارد و باید توسط افراد دارای تجربه و آموزش کافی انجام شود که در غیر این صورت با تحمل هزینه بسیار بالاتر با سعی و خطا و تجربه در دراز مدت باید آموخته شود.

جوش ناصحیح و غیر حرفه ای باعث می شود که سگمنت ها حین کرگیری با اندک ضربه کنده شوند و همین جا لازم به ذکر است که سگمنت کنده شده از مته دور ریختنیست و جوش مجدد که منجر به داغ کردن دوباره سگمنت خواهد شد آن را به تکه آهنی فاقد خاصیت برش تبدیل خواهد کرد که نه تنها سودی در فرآیند برش نخواهد داشت عملکرد دیگر سگمنت های روی مته را نیز کند خواهد کرد.

-مجموعه IRANCORECUT افتخار دارد با پشتوانه سال ها پیمانکاری برش بتن و کرگیری به همراه واردات و فروش لوازم مربوطه اقدام به فروش سگمنت های کرگیری، مته های کرگیری و لوازم مربوط به جوشکاری سگمنت و ارائه آموزش های مربوطه به پیمانکاران محترم برش بتن و کرگیری و تاسیسات نماید.

مشاهده بیشتر