مقالات

فروش دستگاه کرگیری

راهنمای خرید دستگاه های کرگیری بهمراه توضیحاتی در مورد این دستگاه ها

تعریف کلی از دستگاه کرگیری :

دستگاه کرگیری وسیله است که از آن عمدتا به دو منظور زیراستفاده میشود :

  • سوراخ کردن مصالحی مانند سنگ و بتن از قطر ۱ تا ۱۲ اینچ و بالاتر
  • مغزه گیری از مصالحی مانند بتن و سنگ جهت انجام مطالعات و آزمایشاتی از قبیل تاب فشاری، نفوذ یون های کلر و سدیم و …
  • در مورد اول سوراخ ایجاد شده در توده مصالح و در مورد دوم نمونه سیلندر شکل گرفته شده از سنگ یا بتن مورد نظر می باشد.
فروش دستگاه کرگیری
فروش دستگاه کرگیری

کرگیری از اعضای بتنی معمولا به منظورهای زیر انجام می شود :

  • عبور لوله و کابل های تاسیسات مکانیکی و الکتریکی از میان اعضای بتن مسلح یا حجمی در پروژه های عمرانی و صنعتی
  • ایجاد اوپنینگ های تاسیساتی و معماری در اعضای بتنی : در برخی موارد محل داکت های تاسیساتی و بازشوهای معماری نسبت به طرح های اولیه دچار تغییر میشود یا حتی محل این بازشوها از قبل در نظر گرفته نمیشود ( بیشتر در مورد بازشو های تاسیسات ) و پس از سخت شدن بتن این اوپنینگ ها روی اعضا برش داده می شود.
  • مغزه گیری از بتن سخت شده : هنگامی که مقاومت فشاری بتن اجرا شده در پروژه به هر علت از جانب دستگاه نظارت یا کارفرمای پروژه مورد تردید قرار بگیرد برای تصمیم گیری در مورد حصول یا عدم حصول مقاومت فشاری مطلوب اقدام به مغزه گیری از بتن سخت شده می شود که در نهایت برگه نتایج تست تاب فشاری آزمایشگاه بتن ذیصلاح مرجع حل اختلاف و تصمیم گیری در مورد کفایت یا عدم کفایت المان بتنی خواهد بود.
  • موارد متفرقه از کرگیری که به ندرت در برخی پروژه ها ممکن است با آن ها روبرو شویم، مانند کرگیری از یک فونداسیون بتن مسلح که خاک زیر آن به هر علت دچار سستی می باشد و پس از کرگیری اقدام به عملیات تزریق دوغاب سیمان برای تحکیم خاک زیر فونداسیون از مواضع کرگیری شده یا سوراخکاری شمع های پیرامونی در یک پروژه نیلینگ و امثالهم .
دستگاه کرگیری

قسمت های مختلف دستگاه کرگیری :

  • ۱) پایه : پایه دستگاه در واقع واسط بین زمین و موتور می باشد و مجموعه دستگاه به واسطه پایه روی زمین محکم می شود که در غیر این صورت عملیات کرگیری ناممکن یا بسیار دشوار خواهد شد . پایه خود نیز به دو قسمت زیر تقسیم میشود:

الف) پاشنه که با توجه به نوع و کاربری دستگاه، یا اپراطور روی آن می ایستد یا به زمین ثابت می شود.

ب) دکل عمودی که موتور دستگاه روی ریل های تعبیه شده روی آن بالا یا پایین می رود.

فروش دستگاه کرگیری
دستگاه کرگیری حین کار

۲) موتور: متشکل است از یک آرمیچر الکتریکی و گیربکس مکانیکی که این گیربکس می تواند یک یا چند دنده باشد.

موتور دستگاه کرگیری با توجه به نوع و کاربری دستگاه می توانند بنزینی، برقی تک فاز، برقی سه فاز و حتی هیدرولیک باشند که در مورد آخر قدرت دستگاه از یک یونیت هیدرولیک تامین خواهد گردید.

۳) مته کرگیری : ( جزء لوازم جانبی دستگاه می باشد ) وظیفه برش و نفوذ در توده سنگ یا بتن را به عهده دارد که به نوبه خود از قسمت های ذیل تشکیل می شود :

فروش مته کرگیری
فروش مته کرگیری

الف ) کانکشن انتهای مته که محل بسته شدن مته به شفت خروجی از موتور دستگاه می باشد که با توجه به کارخانه سازنده و برند دستگاه میتواند انواع مختلفی داشته باشد که کانکشن ¼ ۱ رایج ترین آنها می باشد.

لازم به توضیح است برای استفاده از انواع دیگر کانکشن های ناسازگار با یک دستگاه کرگیری می توانیم از رابط های تبدیل کانکشن های موجود در بازار استفاده کنیم.

ب) بدنه مته که استوانه ای فولادی به قطر های مختلف از ۱ تا ۱۲ اینچ و بالاتر می باشد که در واقع وظیفه انتقال قدرت از موتور به الماس های سر مته را به عهده دارد. این بدنه همچنین انتقال آب از انتهای مته تا سر مته را نیز انجام می دهد.

ج) سگمنت های الماسه سر مته که وظیفه برش و پیشروی در توده سنگی و بتنی را به عهده دارند و با توجه به کیفیت ساخت و ترکیب مواد اولیه دارای سرعت برش و دوام های متفاوتی می باشند.

نکته مهم : لازم به توضیح است که پس از اتمام این سگمنت های الماسه دیگر قسمت های مته کرگیر بارها و بارها قابل استفاده می باشد، بدین طریق که با جوشکاری سگمنت های الماسه نو به سر مته، مته کر مجددا قابل استفاده خواهد بود.

فروش سگمنت کرگیری
فروش سگمنت کرگیری

نقش آب در عملیات کرگیری : تمامی دستگاه های کرگیری دارای شیر آب هستند که منبع تامین آب ( آب شهری، بشکه و…) با یک شیلنگ به آن متصل می شود و با توجه به نوع دستگاه ممکن است از آب ورودی برای خنک کردن گیربکس دستگاه نیز استفاده شود و یا این که مستقیم آب را به داخل مته کرگیر هدایت می کنند.

جریان آب در طی عملیات کرگیری دارای ۳ عملکرد عمده می باشد :

۱) خنک کردن الماس های سر مته که در اثر اصطکاک به شدت گرم میشوند و جلوگیری از مستهلک شدن بسیار سریع الماس های سر مته.

۲) هدایت گرد و غبار حاصل از برش و پیشروی الماس ها در بتن و سنگ به شکل گل و لای به بیرون از موضع کرگیری.

۳) جلوگیری از تولید گرد و غبار در حین کار.

دستگاه کرگیری حین کار ( برش دیوار بتنی )

نکته : اپراتور دستگاه کرگیری در حین کار باید همواره به جریان متناوب آب و خروج گل و لای از موضع کرگیری توجه داشته باشد چون قطعی آب در حین کار موجب مشکلاتی چون گیر کردن مته یا مستهلک شدن سریع سگمنت های الماسه سر مته خواهد شد.

نکته : در صورتی که جریان آب شهری ( شرب یا غیر شرب ) در دسترس نباشد و از بشکه و امثالهم برای تامین آب کرگیری استفاده شود باید دقت کنیم که این منابع، آلوده به موادی مثل روغن، گازوئیل و … نباشد چون وجود هرچند اندک این مواد در آب کرگیری سرعت برش را به شدت کاهش داده و موجب کندی کار خواهد شد.

  • پایه در دستگاه های کرگیری به دو علت از آلومنیوم ( ریخته یا ماشین کاری شده ) ساخته می شوند:

۱) سبکی آلومنیوم و در نتیجه سهولت حمل و جابجایی

۲) مقاومت بیشتر در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی به علت تماس همیشگی این قطعات با آب و گل و لای

– توصیه می شود جهت عمر بیشتر قطعات در انتهای هر روز کاری پایه دستگاه با فشار آب از گل و لای پاک شود.

هنگام خرید دستگاه های کرگیری به چه نکاتی باید توجه کنیم :

به هنگام تحقیق برای انتخاب دستگاه کرگیری باید دو نکته عمده زیر را در نظر داشته باشیم :

۱) حجم کاری که از دستگاه کرگیر انتظار می رود :

منظور تعداد کرهایی است که از یک دستگاه انتظار می رود در طول یک روز کاری یا در طول یک پروژه انجام دهد . برای روشن شدن موضوع از یک مثال استفاده می کنیم : به عنوان مثال یک دستگاه کرگیری که برای یک آمایشگاه تکنولوژی بتن خریداری می شود، حجم کاری نهایتا یک تا ده عدد کرگیری در طول روز برای مغزه گیری بتن یا آسفالت خواهد داشت که دستگاهی آماتور با گیربکسی تک دور نیز این منظور را برطرف خواهد کرد ( نمونه های چینی با کیفیت متوسط رو به پایین موجود در بازار کشورمان ) ولی همین دستگاه کرگیری برای یک پیمانکار تاسیسات مکانیکی ساختمان که به عنوان مثال در یک پروژه ۱۰۰ الی ۲۰۰ عدد کرگیری انجام خواهد داد اصلا مناسب نبوده و برای یک پیمانکار کرگیری و برش بتن که متعهد به انجام پروژه های کرگیری و برش بتن سنگین می شود هرگز و هرگز مناسب و جوابگو نخواهد بود.

  • پس فاکتور اول : تعداد کرگیری مورد انتظار در طول روز یا در طول یک پروژه

۲) عمق و قطر کرگیری مورد انتظار :

کرگیری در قطر و عمق های معمول و سبک مثل قطر های ۱ تا ۶ اینچ و تا عمق ۵۰ سانتیمتر به تعداد پایین توسط دستگاه های آماتور قابل انجام می باشد اما کرگیری های سنگین در اعماق بیش از ۵۰ سانتیمتر و قطر های بزرگ مثل ۸ و ۱۲ اینچ یا بالاتر به هیچ عنوان توسط دستگاه های آماتور و متوسط قابل انجام نخواهد بود و در صورت استفاده موجب خرابی های مکرر و کندی بیش از حد پیشرفت کار خواهد شد.

نتیجه گیری : با توجه به قطر، عمق و تعداد کرگیری هائی که انجام خواهیم داد باید اقدام به خرید دستگاه کرگیری بنماییم و یا این که برای کارهای با سختی مختلف چندین دستگاه با توانایی مختلف در اختیار داشته باشیم.

شیوه کار با دستگاه های کرگیری :

با توجه به این که مراحل ثابت سازی و کار با توجه به برند دستگاه کرگیر ممکن است اندکی تغییر نماید، آنچه در زیر می آید روند عمومی کار با این دستگاه ها می باشد:

اولین مرحله در استفاده از از دستگاه کرگیر نصب و ثابت سازی دستگاه روی سطح می باشد که معمولا با توجه به وزن و قدرت دستگاه و عمق و قطر کرگیری از انکر بولت های ۱۲ و ۱۶ برای ثابت کردن دستگاه استفاده می شود. البته برای کارهای سبک و محدود ( مثل مغزه گیری از یک لایه آسفالت ) در برخی دستگاه ها میتوان از نصب انکر بولت صرف نظر کرده و از روشهایی مثل ایستادن روی پاشنه دستگاه و امثالهم استفاده کرد ولی بدیهیست برای کرگیری از سطوح غیر افقی و کرگیری های عمیق یا با قطر های بالا کوبیدن انکر بولت اجتناب ناپذیر خواهد بود.

پس از نصب پایه، موتور دستگاه روی پایه نصب می شود و با بسته شدن مته روی موتور دستگاه، محل دقیق مته روی محلی که باید کرگیری شود تنظیم شده و پیچ خروسکی از داخل لوبیایی پاشنه دستگاه عبور کرده و داخل انکر بولت پیچانده و بدین ترتیب دستگاه در محل خود ثابت و محکم می شود.

فروش دستگاه کرگیری
دستگاه کرگیر

پس از اتصال کابل برق و شیلنگ آب دستگاه به منابع برق و آب، ابتدا دبی آب ورودی به داخل مته با استفاده از شیر آب موجود روی دستگاه تنظیم می شود، آب کم برای خارج کردن گل و لای و خنک کردن الماسه ها ناکافی بوده و آب زیاد باعث پاشش بیش از حد آب به اطراف و مزاحمت برای اپراتور حین کار خواهد بود. پس از تنظیم آب، دستگاه در حالتی که سر مته با سطح کار فاصله دارد روشن شده و به آرامی مته رو به پایین هدایت شده و با سطح کار درگیر می شود. در حین کار باید فشار اندکی رو به پایین اعمال شود که این مقدار فشار نباید از وزن خود موتور دستگاه بیش از حد بیشتر شود، قشار کم باعث کندی کار و فشار زیاد باعث گیر کردن های مکرر مته کرگیر و فشار بیش از حد به موتور کرگیر خواهد شد. عملیات کرگیری تا رسیدن انتهای مته به سطح کار ادامه می یابد که عمق معمول کرگیری با مته های رایج معمولا ۵۰ سانتیمتر می باشد، در این مرحله دستگاه را خاموش کرده و مته بالا کشیده می شود، شیر آب بسته شده و مغزه گرفته شده با ابزاری گوه مانند شکسته شده و از محل اولیه اش خارج می شود، حال اگر کرگیری تا اعماق بیشتری مد نظر باشد ادامه عملیات منوط به بستن راد یا واسطه به طول لازم به سر مته خواهد بود.

شرکت آتروپات پوشش افتخار دارد با سابقه سال ها پیمانکاری در پروژه های برش بتن و کرگیری و همچنین واردات و فروش انواع دستگاه های کرگیری و لوازم مربوطه، راهنمایی و مشاوره لازم برای انتخاب دستگاه مناسب برای کاربری کارفرمایان و پیمانکاران محترم ارائه نماید.

سامان عبادی

مشاهده بیشتر